Welcome Guest ( Log In | Register )



Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Conversational Gaelic, For Beginners
Bookmark and Share
GunChleoc 
Posted: 07-Mar-2008, 02:10 AM
Quote Post

Member is Offline



Celtic Guardian
********

Group: Celtic Nation
Posts: 199
Joined: 25-Jul-2006
ZodiacBirch

Realm: Roinn-Eorpa







QUOTE (Thecorgiwoman @ 07-Mar-2008, 05:12 AM)
Feasgar math, Ciamar a tha sibh h-uile?

Tha mi gu math, tapadh leat. Tha mi caran sgth co-dhi o chionn's gun disg mi ro thrth.

QUOTE (Thecorgiwoman @ 07-Mar-2008, 05:12 AM)
's mise Fhraoich
I am Heather

Canar "Fraoch" gun "i". wink.gif


QUOTE (Thecorgiwoman @ 07-Mar-2008, 05:12 AM)
Tha mi fearach ann an Godley, Tx. Bha sinn stoirm sneachda againn
I live in Godley, Tx. We had snow storm.

Tha mi a' fuireach...
Bha stoirm sneachda againn

Do not use mi... agam or sinn ... againn, because agam = aig+mi and againn = aig + sinn already. You will therefore have to drop the first mi/sinn, because you only need it once wink.gif

Clear as mud? tongue.gif


QUOTE (Thecorgiwoman @ 07-Mar-2008, 05:12 AM)
Chan eil sneachd an-drasda ach gl fhuar a-muigh.
No snow now but very cold outside.

Chan eil an t-sneachd ann an-drsda ach tha i gl fhuar a-muigh.

QUOTE (Thecorgiwoman @ 07-Mar-2008, 05:12 AM)
Tha mi tuigsinn immersion weekend ann an Oklahoma. Chan eil mi a'dol 
I know the immersion weekend in Oklahoma. I am not going.

Tha mi a' tuigsinn = I understand
Tha mi elach air = I have knowledge of
Tha fios agam gu... = I know that...
Is aithne dhomh air/oirre/orra = I know him/her/them

Tha mi elach air an deireadh-seachaine ... = I know about the ... weekend
Tha fios agam gum bi deireadh-seachaine ... ann. = I know there will be a ... weekend.

Cha bhi mi a' dol ann. - I won't be going there. In English, you tend to use the present tense a lot for things happening in the future. You don't do that in Gaelic. Historically, the Gaelic future tense was a present tense form though, so there is a similarity.

QUOTE (Thecorgiwoman @ 07-Mar-2008, 05:12 AM)
Bithidh banacharaid Jonquele a'dol. My friend Jonquele will be going.

.. a' dol ann. You used the emphatic/contrastive form of bidh which is bithidh, and it fits very well here thumbs_up.gif


--------------------
'S e saoghal a th' anns gach cnan
Fram na Gidhlig
PMEmail PosterUsers Website               
Top
Cid 
Posted: 08-Mar-2008, 12:55 PM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 16
Joined: 08-Mar-2008
ZodiacOak


female





QUOTE (lveteto @ 06-Mar-2008, 01:22 PM)
Here is the link to our Immersion Weekend here in Tulsa. They haven't updated it since our last one, which was in October of 2007. They are really nice folks and it would be great to have you join us, should you find yourself in Tulsa at the right time!

http://www.owcpress.com/gaelic

My biggest regret is that I cannot attend the weekly Gaidhlig classes, as they are on Wednesday nights and I am committed elsewhere on that evening. sad.gif

Tusla isn't exactly close to where I live (El Paso) but then again nothing is close to where I live! But thanks for posting that - I'll watch that site for updates. Hopefully I can attend this year. That would be great. I seem to be coming along nicely in my Gidhlig studies on my own, but a chance to be an actual immersion environment would be a dream come true.
PMEmail Poster               
Top
Cid 
Posted: 08-Mar-2008, 01:32 PM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 16
Joined: 08-Mar-2008
ZodiacOak


female





QUOTE (GunChleoc @ 07-Mar-2008, 02:10 AM)

QUOTE (Thecorgiwoman @ 07-Mar-2008, 05:12 AM)
's mise Fhraoich
I am Heather

Canar "Fraoch" gun "i". wink.gif


Yes, you don't lenite your own name when you introduce yourself. That much I know! tongue.gif Leniting people's names does happens when you use the vocative case - it's a sort of emphatic address of another person not used in English, but you may have see it in Latin translations (or English imitating Latin), i.e., O Ceasar!, O Augustus!, etc. In Latin it was used only in certain ways, but in Gidhlig it's the general form of address, with "a" instead of the Latin "o" like so:

Ciamar a tha thu fhin, a Fhaoich*? Tha mi-fhin gu math. 'S mise Cid agus tha mi a' fuireach Texas cuideachd. 'S gasda leam tachairt ruit. smile.gif

*As you probably know, when it's a man you're addressing you lenite (add the "h" when appropriate) but you don't insert the extra "i" (the so-called "analogous internal vowel modification" - I just call it the extra "i" LOL). So, when you're talking to a guy, it's Ciamar a tha thu, a Chalum, and not a Chaluim.


@GunChleoc - Hi I've been lurking at your Fram na Gidhlig for a few weeks, reading posts and learning things here and there. I just registered there, but I'm being a little shy about posting. unsure.gif I figured since you're the admin you might recognize my username, so no use in pretending I don't know who you are. wink.gif
PMEmail Poster               
Top
GunChleoc 
Posted: 08-Mar-2008, 03:56 PM
Quote Post

Member is Offline



Celtic Guardian
********

Group: Celtic Nation
Posts: 199
Joined: 25-Jul-2006
ZodiacBirch

Realm: Roinn-Eorpa







QUOTE (Cid @ 08-Mar-2008, 08:32 PM)
@GunChleoc - Hi I've been lurking at your Fram na Gidhlig for a few weeks, reading posts and learning things here and there. I just registered there, but I'm being a little shy about posting.  unsure.gif I figured since you're the admin you might recognize my username, so no use in pretending I don't know who you are.  wink.gif

Hal! Is math coinneachadh riut, a Chid. Tha mi an dchas gum bi an d fhram feumail dhut agus gun gabh thu tleachd ann.
It's good to meet you. I hope both forums will be useful to you and that you'll have fun there.

Agus na gabh eagal, is mise a' bhan-rgh nam mearachdan. Sgrobh mas urrainn dhut biggrin.gif
And don't be afraid, I am the queen of mistakes. Write when you can.

QUOTE (Cid @ 08-Mar-2008, 08:32 PM)
*As you probably know, when it's a man you're addressing you lenite (add the "h" when appropriate) but you don't insert the extra "i" (the so-called "analogous internal vowel modification" - I just call it the extra "i" LOL). So, when you're talking to a guy, it's Ciamar a tha thu, a Chalum, and not a Chaluim.

Actually, it's the other way around wink.gif

BBC Beag air Bheag: Hal a Chaluim, hal a Chatrona
PMEmail PosterUsers Website               
Top
Cid 
Posted: 08-Mar-2008, 04:17 PM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 16
Joined: 08-Mar-2008
ZodiacOak


female





QUOTE (GunChleoc @ 08-Mar-2008, 03:56 PM)

Actually, it's the other way around wink.gif

BBC Beag air Bheag: Hal a Chaluim, hal a Chatrona

Tha mi duilich! I was studying the genitive forms of proper nouns yesterday when both genders take the extra "i" and I got myself confused. Sorry for that. rolleyes.gif I'm on allergy medications - that's my excuse. tongue.gif
PMEmail Poster               
Top
GunChleoc 
Posted: 08-Mar-2008, 04:22 PM
Quote Post

Member is Offline



Celtic Guardian
********

Group: Celtic Nation
Posts: 199
Joined: 25-Jul-2006
ZodiacBirch

Realm: Roinn-Eorpa







Actually, for the dative singular you would have been right laugh.gif
PMEmail PosterUsers Website               
Top
Cid 
Posted: 08-Mar-2008, 04:42 PM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 16
Joined: 08-Mar-2008
ZodiacOak


female





QUOTE (GunChleoc @ 08-Mar-2008, 04:22 PM)
Actually, for the dative singular you would have been right laugh.gif

Now you're really confusing me. That's what Taic lesson 36 says about the genitive form of proper names.

QUOTE
Genitives of Proper Nouns
Male names are lenited in the genitive, and exhibit analagous internal vowel modifications to those found with masculine genitive singular nouns ...

Female names exhibit analagous internal vowel modifications to those found in feminine genitive singular nouns. Traditionally they do not lenite but it has become common practice


unsure.gif
PMEmail Poster               
Top
Cid 
Posted: 08-Mar-2008, 05:02 PM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 16
Joined: 08-Mar-2008
ZodiacOak


female





Wait, wait, wait. In you last post, you were referring to my error about the vocative case, and not what I said about the genitive, right? tongue.gif You had me rather baffled there... LOL Nevermind that last post! Heh heh.

PMEmail Poster               
Top
GunChleoc 
Posted: 09-Mar-2008, 03:35 AM
Quote Post

Member is Offline



Celtic Guardian
********

Group: Celtic Nation
Posts: 199
Joined: 25-Jul-2006
ZodiacBirch

Realm: Roinn-Eorpa







Yep. I should have been more explicit!
PMEmail PosterUsers Website               
Top
Cid 
Posted: 09-Mar-2008, 05:55 PM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 16
Joined: 08-Mar-2008
ZodiacOak


female





No harm done. I probably won't get the vocative, genitive and dative forms of proper names confused again! laugh.gif

Back to Conversational Gaelic biggrin.gif :



Bha i grianach 's lainn an-seo sa mhadiann. Feasgar, tha i sgthach 's fluich. Sde na Texas! rolleyes.gif
PMEmail Poster               
Top
Thecorgiwoman 
  Posted: 09-Mar-2008, 06:47 PM
Quote Post

Member is Offline



Servant
**

Group: Celtic Nation
Posts: 30
Joined: 01-Jan-2008
ZodiacRowan


female





sad.gif Tha mi duilich.cry.gif Chan eil mi tuigsinn. Tha do leamhachadh ag ionnsachadh. disgust.gif


--------------------
Mar sin leibh an drasda;

Heather
PMEmail Poster               
Top
Cid 
Posted: 09-Mar-2008, 11:47 PM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 16
Joined: 08-Mar-2008
ZodiacOak


female





Sorry - it's my fault for the confusion. Don't let my error discourage you!

To sum it up (correctly this time)...

Nominative Case - no changes

When introducing yourself: 'S mise Fraoch (I'm Heather); 'S e Cid a tha orm (My name is Cade)

When introducing someone else: Seo Fraoch (This is Heather); 'S e Cid a tha oirre (Her name is Cade); 'S e Seumas a tha air (His name is Seumas)

Vocative Case

When addressing a male person: Hal, a Chaluim (Hello, Calum); Ciamar a tha thu, a Sheumais? (How are you, Seumas?)

When addressing a female person: Hal, a Fhraoch (Hello, Heather); Ciamar a tha thu, a Chid? (How are you Cade?)

Exceptions in the vocative case:

- Names beginning with L, N, R or a vowel do not add the 'h': Hal, a Raghnaill; Hal, a Rut

- Names beginning with a vowel drop the vocative 'a': Hal, Alasdair; Hal, Iseabail

- Male names that have 'i' as the last vowel do not add a second 'i': Hal, a Dhaibhidh



Don't worry about my fuss about genitive and dative cases right now. wink.gif Only the nominative and vocative cases are use when introducing and addressing people. Genitive and dative cases would be better discussed in a seperate thread if you are interested.
PMEmail Poster               
Top
MacNaBracha 
Posted: 10-Apr-2008, 01:57 AM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 21
Joined: 10-Apr-2008
ZodiacAsh

Realm: Tir nan Gall...Tir an Airm

male





O mo chreach! cha toil leamsa grmar idir idir. Ach feumaidh mi aideachadh nach eil mi math air grmar agus 's dcha gum bi an t-adhbhar airson sin laugh.gif Co-dhi, 's mise Pl agus 's ann Alba a tha mi agus tha mi 'nam neach-ionnsachaidh na Gidhlig cuideachd. Ciamar a tha sibh uile?


--------------------
'S toil leinn drama, lion a' ghlainne.
Cuir an t-searrag sin a-nall.
Mac-na-brach' an gille gasda.
Cha bu rapairean a chlann.
PMEmail Poster               
Top
GunChleoc 
Posted: 10-Apr-2008, 04:41 AM
Quote Post

Member is Offline



Celtic Guardian
********

Group: Celtic Nation
Posts: 199
Joined: 25-Jul-2006
ZodiacBirch

Realm: Roinn-Eorpa







Hal agus filte ort! biggrin.gif

Chan eil do chuid grmair cho dona idir!

Nach faca mi thu ite sam bi eile mu thrth?
PMEmail PosterUsers Website               
Top
MacNaBracha 
Posted: 10-Apr-2008, 05:07 AM
Quote Post

Member is Offline



Peasant
*

Group: Celtic Nation
Posts: 21
Joined: 10-Apr-2008
ZodiacAsh

Realm: Tir nan Gall...Tir an Airm

male





Tha sin ceart a bhana-charaid. 'S e "Fear Gallta" a tha orm ann an iteachan eile. Ach tha "Mac na Bracha" gu math freagarrach dhomh cuideachd. laugh.gif beer_mug.gif
PMEmail Poster               
Top
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Reply to this topic Quick ReplyStart new topicStart Poll


 








Celtic RadioTM broadcasts through Live365.com and StreamLicensing.com which are officially licensed under SoundExchange, ASCAP, BMI, SESAC and SOCAN.
2014 Celtic Radio Network, Highlander Radio, Celtic Moon, Celtic Dance, Ye O' Celtic Pub and Celt-Rock-Radio.
All rights and trademarks reserved. Read our Privacy Policy.
Celtic Graphics 2014, Cari Buziak


Link to CelticRadio.net!
Link to CelticRadio.net
View Broadcast Status and Statistics!

Best Viewed With IE 8.0 (1680 x 1050 Resolution), Javascript & Cookies Enabled.


[Home] [Top]

Celtic Hearts Gallery | Celtic Mates Dating | My Celtic Friends | Celtic Music Radio | Family Heraldry | Medival Kingdom | Top Celtic Sites | Web Celt Blog | Video Celt